Roma Gezi Rehberi: Roma'da gezilecek yerlerden ulaşıma, alışverişten konaklama yapılacak bölgeler ve her bütçeye göre otel tavsiyelerine, yöresel yemeklerden gece hayatına kadar birçok önemli konuda detaylı bilgiler, fotoğraflar ve tavsiyeler...
Roma Gezisi İçin Önemli Gezi Notları

İtalya‘nın başkenti Roma, daha çok tarihi ile anılsa da zengin alışveriş olanakları, renkli gece hayatı, konaklama tesislerinin kalitesi ve çevresindeki diğer büyük şehirlere ulaşım kolaylığı sayesinde gezginlere dört dörtlük tatil imkânı sunuyor. Sınırları içerisinde Vatikan gibi kültürel zenginlik bakımından eşine az rastlanır bir değeri barındıran kent hakkındaki tüm bilmeniz gerekenleri derlediğim Roma gezi rehberi vasıtasıyla kendi gezi rotanızı kolaylıkla oluşturabilir, konaklama için en doğru kararı verebilir, kapsamlı bir alışveriş programı hazırlayabilirsiniz.

Roma Tarihi: Roma gezi rehberi yazımıza şehirle ilgili genel bilgiler vererek başlayalım. Nüfus bakımından Avrupa Birliği sınırları içerisindeki 4. en kalabalık kent konumundaki Roma, efsanelere göre kardeşi Remus ile birlikte bir dişi kurt tarafından yetiştirilen Romulus tarafından M.Ö. 753 yılında kurulmuş.

Kuruluşunun ardından 2 yüzyıldan uzun bir süre boyunca monarşiyle yönetilen kent, M.Ö. 509 yıllında son kralın sürgüne gönderilmesinin ardından oligarşik cumhuriyet haline gelmiş.

M.Ö. 3. yüzyıldan itibaren Akdeniz Havzası’nda ve Asya’nın batısında önemli bir güç haline gelen Roma, Orta Çağ’da Papalık makamının da etkisiyle hem dini hem de siyasi anlamda insanlık tarihi için önemli pek çok olayın merkezinde yer almış.

İtalyan Rönesansı ile birlikte günümüzde turistik açıdan önemli çok sayıda yapının inşa edildiği kentte Fransız İhtilali’nin etkileri 1798-1800 yılları arasını kapsayan kısa bir dönemde varlığını koruyabilen Roma Cumhuriyeti’nin kurulmasıyla kendisini göstermiş.

1861 yılında kent, İtalya Krallığı’nın başkenti olarak anılmaya başlansa da bu unvan ancak 1871’de resmiyet kazanmış. II. Dünya Savaşı’nın ardından yenileme sürecine giren başkent, 1950’li yıllarla birlikte modern bir görünüm kazanmaya başlamış.

Nüfus & Toplum: 2017 yılında yapılan nüfus sayımına göre İtalya’nın başkentinde 3 milyona yakın insan yaşıyor. Yabancı kökenli azınlıklar nüfusun yaklaşık %10’unu oluştururken, bu grup içerisinde Romanya, Polonya, Ukrayna ve Arnavutluk kökenliler başı çekiyor.

Ulaşım: Nüfusun büyük çoğunluğunun Hristiyan Katolik olduğu Roma’da Müslüman ve Yahudi topluluklar da bulunuyor. Kentte yerel halkla ana dilleri İtalyanca’nın yanı sıra İngilizce konuşarak da anlaşabilmek mümkün.

İtalya Yarımadası’nın orta kesiminde yer alan kent kara, hava ve demir yolu ulaşımı açısından Avrupa’nın önemli merkezlerinden birisi sayılıyor.

Ülkemizden direkt uçak seferlerinin düzenlendiği başkentin konumu ve yurt dışından ulaşım seçenekleri hakkında merak ettiğiniz konuları “Roma Nerede ve Nasıl Gidilir?” başlıklı yazım aracılığıyla öğrenebilirsiniz.

Roma gezi rehberi yazımızda önemli konulardan bir diğer ise Roma’ya gidilmesi gereken zaman. Türk Hava Yolları ve Pegasus’un İstanbul’dan ortalama 2,5 saat süren direkt uçuşlar düzenledikleri Roma’da ılıman Akdeniz iklimi hüküm sürüyor.

Bu durum kenti 4 mevsim seyahat edilebilecek bir destinasyon haline getirmesine rağmen gezginlerin büyük çoğunluğu Roma’ya gitmek için Haziran başından Ağustos sonuna kadarki dönemi tercih ediyor.

İlkbahar ortasından itibaren hava sıcaklıklarının ortalama değerlerde seyretmesi oluşturulan kapsamlı gezi planlarının rahatça uygulanabilmesine izin verirken, Eylül ve Ekim aylarında kent romantik bir atmosfere bürünüyor. Eğer kısıtlı bir bütçeyle İtalya’nın tarihi ile öne çıkan başkentinde tatil yapmayı isterseniz, sıcaklıkların 7°C civarında seyrettiği kış aylarında da kente gidebilirsiniz.

Mayıs ayından Ağustos sonuna kadar kente turist akının yaşanmasındaki en büyük etkenlerden biri de düzenlenen kültürel etkinlikler. Bu dönemde düzenlenen etkinlikler arasında en önemlileri, her yıl Mayıs’ta organize edilen at yarışları ile tenis şampiyonası. Her ikisi de uluslar arası kategoride düzenlenen bu büyük organizasyonların yanı sıra aynı ay kent, Roma Fuarı’na ev sahipliği yapıyor.

Roma tatili sırasında kendi gözlerinizle şahit olabileceğiniz en büyük kültürel etkinlik, Temmuz ve Ağustos aylarını kapsayan Estate Romana Musica. Sinema, müzik ve opera temalı bu festivalin dışında ayrıca Temmuz sonunda Trastevere’yi merkezine alan 8 günlük Noantri Festivali yapılıyor. Kentin kuruluşu ise 21 Nisan’da kutlanıyor.

0531 551 88 75 0531 551 88 75
  ONLINE TEKLİF